deenfritplptrues

GRID DIP METER

GRID DIP METER  (Tłumaczenie automatyczne)

Krótki opis
Urządzenia
Mecz Hull
Bardzo przydatnym narzędziem w każdym szanowanym warsztacie jest bez wątpienia miernik zanurzenia w sieci. Nazwa ta pochodziła ze złotego wieku lamp, ale dzisiaj, w epoce półprzewodników, ta nazwa stała się bramkowym dip-metrem, dip-metrem lub prostym, dipper. Pod różnymi postaciami, GDM, w istocie, jest po prostu zmienną oscylator częstotliwości dostrojony w szerokim zakresie za pomocą dodatkowych cewek wtykowych, podłączonych do elektronicznego woltomierza. Jeśli cewka jest sprzężona z obwodem LC, w rezonansie, to zasysa energię RF, i nagle wskaźnik woltomierza schodzi głęboko. Gdy oscylator się wyłączy, będziemy mieli falomierz absorpcyjny dla wysokiego obwody poziomu sygnału.Jeśli woltomierz jest podłączony szeregowo ze słuchawkami, wtedy można usłyszeć sygnały AM (oscylator wyłączony) lub CW-SSB (włączony oscylator). Nikt nie może mówić o "najlepszym" w tym przypadku. Wszystkie GDM są w zasadzie takie same. Z wyjątkiem wewnętrznej struktury, użytkownicy, funkcjonują według swoich celów, robią różnice.

 

Schematy

 


Korzystanie z tranzystorów bipolarnych

 

Tutaj obwód jest wspólnym oscylatorem Colpitts. Zakres wynosi od 3 do 30 MHz przy użyciu trzech cewek: 3,5-7 MHz: 32 tns, CuEm 0,3 mm, Ca = 50 pF 7-18 MHz: 18 tns, CuEm 0,5 mm, Ca = 30 pF 17-30 MHz: 7 tns, CuEm 0,8 mm, Ca = 10 pF. Podpora cewki jest rurą z PVC, f = 12 mm. Wartość CV wynosi 100 pF. Przez K1 włączanie i wyłączanie głównego startu i K2 wyłącza oscylator, czyli może użyć jako miernik fali absorpcji. Działa i jako X-tal tester zastępujący cewkę wtykową. Ten wariant jest bardzo czuły jako czerpak i jako miernik fali. Poświęca kilka chwil, aby ustabilizować częstotliwość i wygenerować wiele harmonicznych, które mogłyby zablokować domowy telewizor lub radio.

 

Korzystanie z FET

Szeroki zakres i wysoka stabilność, dzięki oscylatorowi Vackar-Tesli, to cechy tego schematu. Kilka lat temu opracowałem ten system z dawnego radiokluba hrabstwa Galaţi i notatek dokumentowych, które mogą działać z częstotliwością 200 kHz. do 200 MHz, ale bez żadnych dat dotyczących cewek. Oryginalna FET to 2N4416, ale zastąpiłem ją BF245. Wartość zmiennego kondensatora wynosi 2 x 100 pF, a dławik RF jest kanibalizowany ze starego telewizora, cewki grzebieniowej. Ca są w zakresie od 10 do 40 pF, działają w zakresie. Korzystam z tej ładowarki przez długi czas, od 1,4 do 28 MHz, używając różnych cewek homebrew, dla zakresów różnicy, wspomaganych przez miernik częstotliwości.

 


Korzystanie z MOS-FET

 

To jedyny schemat MOS-FET w mojej kolekcji. Nie używałem jeszcze i nie mam żadnych danych o cewkach.
  1. Pomiary rezonansu dla obwodów LC
To najczęstsze zastosowanie GDM. Zamknij cewkę GDM do obwodu testowego. Obracaj wagę, aż miernik m -metra pokaże opadanie . Odczytaj wartość, a następnie odsuń czerpak, obracając wagę blisko siebie, aż do uzyskania niskiego spadku. Oto odpowiednia częstotliwość rezonansowa.
 • Pomiary współczynnika Q
Każdy operator zwrócił uwagę, że ostry dip odpowiedzi na wysoki poziom Q.Dla tych, którzy chcą wartości liczbowej:
 1. Mając wskaźnik m -A na końcu skali, zamknij cewkę do badanego obwodu. Zwróć uwagę na częstotliwość rezonansową jako F1.
 2. Ponownie dostroić czerpak w tej samej parze, aby wartość wskaźnika wynosiła 70,7%. Zauważ nową częstotliwość jako F2
 • Absorpcyjny miernik fali
Dostrojona grupa L-Ca-CV przechwytuje energię RF, która jest równa 2 x DUG, a następnie jest pokazywana na wysokim metrum.
 1. W przypadku sygnałów o niskim poziomie, gdy oscylator jest włączony, wskaźnik na minimum i przy użyciu słuchawek, zamknij cewkę do oscylatora. Przy wykrywaniu wskaźnik pokaże niewielki wzrost lub w słuchawkach słychać sygnał.
 2. W przypadku wysokiego poziomu, w nadajnikach wyłącz oscylator i zamknij go. Przy rezonansie miernik m wykaże to.
 • Wykrywacz pola
Asymetryczny falomierz wykorzystujący krótki przewód (ok. 1 m) podłączony do obwodu oscylacyjnego.
 • Generator sygnału
Włącz pług, ustaw go na wybranej częstotliwości i umieść go w rogu pokoju. Proste, prawda?
 • Pomiary indukcyjności i kondensatorów
W tym przypadku musi mieć znaną indukcyjność lub kondensator (poniżej 5% tolerancji). Postępuj jak przy pomiarach rezonansowych i użyj jednej z poniższych formuł matematycznych:


W przypadku ekranowanych cewek, jeśli czerpak ma zewnętrzne złącze dla RF, należy podłączyć go do niskiego kondensatora (1 - 5 pF) do testowanego obwodu. Do cewki toroidalnej użyć łącza:
 • Określenie częstotliwości rezonansowej anteny
Antena jest obwodem rezonansowym, nie jest? Tak więc, musi znaleźć sposób na sprzężenie go z wozem. Prawidłowy sposób to zrobić w punkcie podawania, używając skrętu, zanim umieścisz go w końcowej pozycji. Czasami, aby uniknąć pogorszenia wyników ze względu na bliskość jest konieczne, aby to zrobić za pomocą indukcyjnego łącza, nawet poprzez podajnik. Jest to rozwiązanie, ale odpowiedź będzie zawierała i daty podawania, a więc w czasie, gdy parametry podajnika ulegną obniżeniu, wszystkie zostaną zmienione.
 • Pomiary podajnika
Aby zbudować i dostroić antenę, należy znać długość fali podajnika. Długość fizyczna może być łatwa do określenia, ale długość elektryczna jest czymś innym ze względu na współczynnik prędkości.
 1. Dla linii długości fali l / 4 , wytnij trochę więcej niż obliczona długość (łącznie z współczynnikiem prędkości). Skróć go jednym z kończyn za pomocą pętli, aby połączyć czerpak. Krok po kroku, cięcie, aby dostosować linię do rezonansu. Więc możesz mieć jakąkolwiek nieparzystą wielokrotność l / 4.
 2. Dla linii długości l / 2 postępuj jak poprzedni, ale teraz jest to konieczne do strzału strzałowego i do drugiego końca. Będziesz miał skrót do obu stron.
 • Współczynnik prędkości podajników
Do określenia tego parametru potrzebny będzie miernik impedancji lub miernik Z. Ogólnie mówiąc, impedancja współosiowego podajnika wynosi 0,66. W przypadku nieznanego lub urcident użyć w ten sposób. Weź kawałek o znanej długości i połącz go na mierniku Z. Skróć przeciwną krawędź. Czerpak będzie indukował RF przez cewkę o 2-3 obroty. Zamknij parę, którą wskaźnik Z-metru dotyka końca skali. Użyj wozu, aby wyświetlić głęboki wskaźnik Z-metra. Zwróć uwagę na częstotliwość. Oblicz l / 2. Współczynnik prędkości wynosi:
 • Wskaźnik neutralizacji
W przypadku lampowego wzmacniacza mocy prawidłowa neutralizacja oczyści wiele kłopotów. W takim przypadku należy zamknąć czerpak do obwodu anodowego (odciąć wysokie napięcie) i dostroić obwód sieci, aby uniknąć ostrego zanurzenia.
Pomimo pozornej prostoty, skonstruowanie wózka to trudna praca, która obejmuje nie tylko elektryczne i elektroniczne knowledle, ale także niewielkie umiejętności mechaniczne, ponieważ, patrząc na wszystkie te urządzenia, ten instrument zapewnia solidność i stabilność, aby uzyskać wyniki dokładności. raczej unikaj efektu ręcznego, czerpak jest dopasowany w metalowej obudowie. W przypadku piwowarów domowych zaleca się stosowanie blachy aluminiowej o grubości 1,5 - 2 mm. Z powodzeniem można by zastosować drukowaną płytkę o tej samej grubości. Wymiary obudowy: 120 x 60 x 40 mm Dla mnie idealnym rozwiązaniem dla gniazda cewek wtykowych jest audio samica DIN. Cewki z dodatkowymi kondensatorami są przylutować na męskim gnieździe i, o ile to możliwe, zabezpieczyć, aby uniknąć uszkodzeń. Zmienny kondensator mocuje się solidnie do obudowy za pomocą śrub i, w miarę możliwości, podkładek Grower. Płytka drukowana jest również solidnie połączona ze zmiennym kondensatorem. Nie bądź skąpcem z tymi hodowcami, będziesz pewny, że masz stały kontakt. Gniazda zasilania i słuchawki są umieszczone poprzecznie. Na pokrywie umieszczono skalę, miernik-metr, przyciski poziomu sygnału i czułości, przełącznik on-off i przełącznik falomierza-dipmetera.

 

 

Kalibrowanie

Aby skalibrować czerpak, nie jest to takie proste! Ale do laboratorium szynkowego są pewne możliwości, które należy policzyć:
 1. Korzystając z kalibratora, obracając skalę, słuchaj częstotliwości i zanotuj je na skali wozu; aby uniknąć błędnej odpowiedzi z powodu harmonicznych, określ niższą wartość.
 2. Użyj innej czerparki, włącz ją jako falomierz lub jako czerpak, zamknij cewki i ...
 3. Drut 2-3 obraca cewkę wtykową i podłącz do licznika częstotliwości. Niezawodny sposób.

Linki o dip-metrze